Podczas seminarium dr Osimo przedstawi kluczową rolę autentycznej relacji terapeutycznej i jej wpływ na proces leczenia, akcentując meta-techniczne aspekty pracy terapeutycznej. Skupi się na tym, jak terapeuta może dostroić się do unikalnego, interpersonalnego połączenia powstającego w każdej diadzie terapeutycznej i jak ta rzeczywista relacja może wzmocnić skuteczność interwencji technicznych.
Zaprezentowane zostaną materiały wideo z szerokiego spektrum przypadków, obejmujących zaburzenia neurotyczne, borderline i psychotyczne. Szczególną uwagę poświęcimy relacji terapeutycznej, eksplorując wpływ emocjonalnego doświadczenia i dostępu do wypartych uczuć na proces zmiany.
Podejście IE-DP (modyfikacja ISTDP w ujęciu doświadczeniowej terapii dynamicznej) które będzie omawiane podczas seminarium, bazuje na dziewięciu kluczowych składnikach terapeutycznych, które są dynamicznie dobierane w zależności od przebiegu relacji terapeutycznej. Model ten znajduje zastosowanie w pracy z różnorodnymi trudnościami psychologicznymi, w tym z problemami relacyjnymi i osobowościowymi, depresją, lękiem, somatyzacjami, zaburzeniami seksualnymi i odżywiania.
Seminarium będzie wyjątkową okazją do poznania podejścia dr. Osimo, czerpiącego z bogatej tradycji psychoterapii dynamicznej oraz nowoczesnych badań nad skutecznością terapii.
O Prowadzącym
Seminarium poprowadzi dr Ferruccio Osimo, psychiatra i psychoterapeuta z ponad 45 letnim doświadczeniem, współzałożyciel International Experiential Dynamic Therapy Association (IEDTA) oraz jej pierwszy prezes. Dr Osimo zdobył wykształcenie w zakresie psychoterapii dynamicznej w Tavistock Clinic w Londynie, gdzie prowadził badania nad jakością wyników terapii. Był uczniem Habiba Davanloo i uczestniczył w programie badawczym STDP (Short-Term Dynamic Psychotherapy) na Harvard Medical School pod kierunkiem Leigh McCullough. Na podstawie swoich badań stworzył własny model Intensywnej Doświadczalno-Dynamicznej Psychoterapii (IE-DP), który łączy kluczowe aspekty ISTDP, teorii przywiązania (Bowlby’ego), badań nad procesem i wynikiem terapii (Malan), ATOS (McCullough) oraz odkrycia z dziedziny neuronauki (Panksepp).
Informacje
Miejsce: Chmielna 73B/1b
Data: 18.09.2025
Godziny: 12:00 – 17:00
Spotkanie jest tłumaczone na język polski.
Liczba miejsc ograniczona
Koszt
nr konta: 91124063481111001053587179
Koszt spotkania: 750 PLN